arama

1200 Kalorilik Diyet

1200 Kalorilik Diyet
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Buse Özbey
 • Oyla
  Loading...

1200 Kalorilik Diyet

Hayatı boyunca çoğu kişi diyet yaparken 1 defa da olsa hüsran olmuştur. Çünkü diyet yaparak kilo veren kişilerin çok az bir kısmı kilosunu koruyabilmeli başarmıştır.

1200 Kalorilik Diyet

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Püf Noktalar

Sağlıklı kilo verebilmek için diyet yapanların bilmesi gereken en önemli konu metabolizmayı hızlandıracak aynı zamanda yağ yakılmasını sağlayacak gıdaların alınmasıdır. Metabolik hızın çoğaltılması diyet yapanlar için önemli unsurlardan biridir. 1200 kalorilik diyet programı sayesinde sizde metabolizmanızı hızlandırarak kilo verebilirsiniz.

Elbette ki 1200 kalorilik diyette kaloriyi hangi besinlerden aldığınızı da bilmelisiniz. Şekerli gıdalar, kızartmalar ve hamur işlerinden uzak durmalısınız. Bunun yerine bol vitamin ve mineral barındıran besleyici diyet planı yapmalısınız.

1200 Kalorilik Diyet Nasıl Yapılmalı?

Her kişinin ihtiyaçları birbirinden farklıdır ve bu nedenle diyet yaparken kişilerin ağırlık, yaş, cinsiyet, günlük aktivite oranı, metabolizması, boyu çok önemlidir. Dolayısıyla vücudunuzun en az kaç kaloriye gereksinim duyduğunu öğrenmeli ve bu doğrultuda kendinize bir program hazırlamalısınız. Diyet yaparak kilo vermenin asıl sebebi, dengeli bir diyet planıyla az kalorili gıdalar tüketip vücudunuzda kalori açığını ortaya çıkarmaktır. Günlük 1200 kalori vücudun temel ihtiyaçları arasındadır ve bu oranın altında kalori alınmamalıdır. Aksi halde beyin metabolizmasında yavaşlamalar olur ve vücut yağı koruyup kaslardan enerji sağlamaya başlar.

Kaloriler 3 ana gruba ayrılır. Bunlar; karbonhidratlar, proteinler ve yağlardan oluşan gıdalardır. Örneğin yağlar sağlıklı veya sağlıksız olarak nitelendiriliyorsa karbonhidratlar da aynı şekilde ayrılır. Şeker, hazır meyve suları, un, pirinç gibi karbonhidratlar vücutta yağ oluşmasına neden olur. Ancak mercimek, fasulye gibi karbonhidratlar kilo vermenize yardımcı olur. 1200 kalorilik diyet listenizi hazırlarken bu önemli noktalara dikkat etmelisiniz.

1200 Kalorilik Diyet

Peki 1200 Kalorilik Diyet Programı Nasıl Hazırlanır?

Kilo vermek için 3 ana 3 ara öğün olarak beslenmeniz sağlıklıdır. 1200 kalorilik diyet programı da sık aralıklarda az az besin tüketmekten geçer. 1200 kalorilik diyet listenizin 900 kalorisini 3 ana öğün olan sabah, öğle ve akşam yemeklerinizde almalısınız. Diğer 300 kaloriyi ise ara öğünlerinize bölerek tüketirseniz sağlıklı bir diyet programı oluşturmuş olursunuz.

Ana öğünlerinizde yeşil yapraklı sebzeler, kümes hayvanları, meyve, kepekli tahıl gibi gıdalara ağırlık vermelisiniz. Tüm işlenmiş gıdalardan kaçınmalısınız. Örneğin diyetiniz ile birlikte kalsiyum ve vitamin takviyesi almanız mümkün ve gün içinde spor yapmakta kilo vermenizi hızlandırır. Günde 30-45 dakika şeklinde tempolu yürüyüşler yapmalı ve çeşitli spor aktivitelerini uygulamalısınız. Tek başına diyet programı hızlı kilo vermenizi yavaşlatır yanında spor ile birlikte kilo vermeniz hız kazanır.

1200 Kalorilik Diyetin Yararları Nelerdir?

1200 kalorilik diyet programının en sevilen yanı hem diyet yapıp hem de sağlıklı beslenme olanağınızın olmasıdır. 1200 kalorilik diyetin yararları şöyledir;

 • Hızlı kilo verebilirsiniz
 • Çok fazla egzersiz yapmanız gerekmez
 • Diyetten sıkılmanızı engeller ve yeni tatlar keşfedersiniz

1200 Kalorilik Diyet

1200 Kalorilik Diyet Listesi

Sabah: 1 domates, 30 gram peynir, 2 salatalık, 1 dilim kepekli ekmek

Ara Öğün: 100 gram meyve

Öğle: 1 kâse yoğurt, 1 tane derisiz ızgara ya da haşlama tavuk budu, 1 kâse sebze çorbası, 2 yemek kaşığı taze fasulye

Ara öğün: 100 gram meyve, 100 gram yağsız yoğurt

Akşam Yemeği: 2 yemek kaşığı makarna, 8 yemek kaşığı etli sebze yemeği, 100 gram yağsız yoğurt, salata

 • Salatalarınıza 1 yemek kaşığı yağ eklemelisiniz. Tuz kullanmayı en aza indirin ve mutlaka 2,5 litre su içmeye özen gösterin.