arama

Ayran Diyeti Nasıl Yapılır

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Merve Kaya
  • Oyla
    Loading...

Sıcak yaz günlerinde en sevdiğimiz ve içmekten hiç usanmadığımız içeceğimiz şüphesiz ki ayrandır. Yapımı çok basit olan bu içeceğimiz içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı sağlık açısından da Oldukça Faydalıdır. Yapılan Araştırmalara Göre Ayranın Uykusuzluk, Yorgunluk, Stres Gibi Günlük Hayatı etkileyen durumlarda etkili olduğunu gözlemlenmiştir.

Bazı kanser türlerine karşı da koruyucu görevi görmektedir. Yoğurdun su ile seyreltilmesi ile yapılan ayran, ev yapımı yoğurttan yapıldığında daha lezzetli ve daha faydalı olmaktadır. Uzmanlar da bu yönde sıkça tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Peki ayranın zayıflama konusunda da çok etkili olduğunu biliyor muydunuz? 

Ayran Diyetiyle 7 Günde 7 Kilo Verin!

Ayran Diyeti Nedir?

Ara öğün olmaksızın, 3 öğünde ayran bulunan bir diyettir. Bu diyeti uygularken dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular var elbette. Diyetinizde kullanacağınız ayranınız mutlaka yağsız ve tuzsuz olmalıdır. Daha önce de bahsedildiği üzere hazır yoğurttan değil mutlaka ev yapımı yoğurttan yapılmalıdır. Böylece daha hızlı sürede etkili sonuçlar elde edebileceksiniz. 

Ayran Diyeti Ne Kadar Süre Boyunca Uygulanmalıdır?

Ayran diyeti sadece 1 hafta uygulamanız gereken bir diyettir. Bu bir hafta boyunca gerekli özeni göstermeniz halinde, sonuçları kısa sürede görebileceksiniz. Diyet sonrasında normal öğün rutininize devam edebilirsiniz. Bir süre ara verdikten sonra arzu ettiğiniz kiloya ulaşana kadar yine aralarda ara vererek, bu diyeti yeniden uygulayabilirsiniz.

Diyetin daha etkili olması açısından günde 2-2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini de unutmayın. Diyeti uygularken olumsuz bir durum ile karşılaşmanız halinde diyete ara vermeniz gerekmektedir. Bu süreyi aşmanız halinde bazı sağlık sorunları baş gösterebilir. Bu yüzden mutlaka önerilen süre aşılmamalıdır.

Ayran Diyetinin Zararı Var Mıdır?

Ayranın genel anlamda bir zararı yoktur fakat her diyet her birey için uygun olmayabilir. İçerdiği bazı proteinlere karşı duyarlılık oluşabileceği unutulmamalıdır. Bu durum bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Böyle durumlarda diyetinizi sonlandırmalı ve doktorunuza başvurmalısınız.

Uyku ve yorgunluk hissi verebileceğinden, diyet uyguladığınız zamanlarda araç kullanma vb. aktivitelerden kaçınılması tavsiye edilir.  Böbrek ve idrar yollarında fazla kalsiyumdan dolayı kalsiyum taşları oluşabileceğinden diyeti daha uzun süreli uygulamamak büyük önem taşımaktadır. Kullandığınız ilaçlar varsa eğer, diyet öncesi mutlaka doktorunuzdan onay almalısınız.