arama

Bayan Yelek Örgü Modelleri

Bayan Yelek Örgü Modelleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Buse Özbey
  • Oyla
    Loading...

Bayan Yelek Örgü Modelleri

Örgü işine yeni başlayan kişiler için kolay bayan yelek örgü modellerini sizler ile paylaşacağız. Bu modelleri hem çok kısa bir süre içerisinde öreceksiniz hem de değişik renkler kullanarak zevkinizi ortaya çıkaracaksınız. Bu örgü modeli yaka bağlantısı ve kol oyuntusuna gerek kalmadan kolay şekilde örülüp birleştirmeleri yapılacak.

Bayan Yelek Örgü Modelleri

Kolay Bayan Yelek Örgü Modeli

Kolay bayan yelek örgü modeli için ilk olarak ön kısmını 45 ilmek yaparak başlayalım. Arka tarafı biraz daha büyük olacağı için özellikle boyun oyuntusu açısından 95 ilmek ile başlanmalıdır. Kolay bayan yelek örgü modeli için 4,5 numara şiş kullanılmalıdır. Yeleğin ön tarafı için model olarak dilerseniz düz ya da yalancı Selanik örgüsünü tercih edebilirsiniz. Selanik örgüsünü yaklaşık olarak 2 karış kadar örün.

Örme işlemi bittikten sonra 1 düz 1 ters olarak lastik örgüye başlayın. Lastik olarak örülmesi nedeni ile bu alan ilk örülen alana göre daha dar olacak. Bu şekilde daha doğal bir yaka oyuntusu görünümü yakalamış olacaksınız. 45 ilmeği herhangi bir şekilde hiç değiştirme yapmadan yalnızca örgü şeklini değiştirip yeleğin yaka kısmının oluşmasını sağlıyoruz.

Bayan Yelek Örgü Modelleri

Kolay bayan yelek örgü modelimizin arka tarafında da ön tarafında uygulamış olduğumuz tüm aşamaları burada da devam ediyoruz. 95 ilmek atarak başlayıp eksiltme ya da daraltma yapmadan yine aynı 95 ilmek ile tamamlıyoruz. Ön tarafta lastik örmeye geçtiğimiz alana kadar arka tarafta da Selanik örün. Ardından tekrar 1 düz 1 ters örüp lastik örgüye geçmelisiniz. Bu işlem sona erdiğinde arka kısmın kol oyuntusu oluşmuş olacak. Son olarak 3 parçadan meydana gelen kolay bayan yelek örgü modelinin tüm parçalarını bir araya getirip birleştirin.

Kumaşlı Bayan Yelek Örgü Modeli

Bu modelin yarısı örgü yarısı da kumaş ile bütünleşerek harika görünümlü, modern bir yelek ortaya çıkıyor. 2,5 mm tığ ile örme işlemine başlıyoruz. İlk olarak kullanmış olduğunuz bir yelekten kumaşa kalıp çıkarın. Bu kumaşın çevresini tığ yardımı ile battaniye örgüsü örerek parçaları birbirleri ile birleştirin. Ardından modeli ortaya çıkarmak için ilk sırada 6 zincir çekiyoruz. 2 ilmek atlayıp sık iğne işlemi uyguluyoruz. Sıra bitimine dek aynı işlemi uygulamaya devam edelim.

Bayan Yelek Örgü Modelleri

İkinci sıraya geldiğinizde 6 zincir çekerek yukarıya doğru çıkın. Altta kalan deliğin orta kısmına sık iğne yapın ve yeniden 6 zincir çekerek yan taraftaki deliğin orta kısmına sık iğne yapın. Aynı şekilde devam ederek sıra sonuna kadar ilerleyin. Üçüncü sıraya geldiğinizde 6 zincir çekerek yukarıya doğru çıkın ve altta bulunan deliğin ortasına sık iğne yapın. Ardından yeniden 6 zincir çekip yan taraftaki deliğin ortasına sık iğneyi yapın.

Tığın başını 1 defa dolayıp yan taraftaki deliğin içerisine üçlü trabzan yapın. Sonra 3 zincir çekerek yapmış olduğunuz tırabzana sık iğne yaparak sabit kalmasını sağlıyoruz. Aynı deliğin içerisine tığın baş kısmını dolayıp yine aynı işlemi uygulamaya devam ediyoruz. Toplam olarak 5 trabzan yaptıktan sonra 6 zincir çekerek bir sonraki deliğe sık iğne işlemini yapıp sabit kalmasını sağlıyoruz.

Dördüncü sıraya ulaştığınızda birinci sırada olduğu gibi yine 6 zincir çekerek delikler meydana getiriyorsunuz. Trabzanların bulunduğu yerlere ikinci ile üçüncü trabzanın üstüne zincirleri sabitleyip delik oluşmasını sağlıyoruz. Bu modeli aynı şekilde devam ettirerek istediğiniz boyuta ulaşıncaya dek örmeye devam edelim. Örgü bitince modelimizi önceden kesip ayarladığımız kumaş ile birleştirin.