arama

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Buse Özbey
  • Oyla
    Loading...

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Dünya genelinde her yıl binlerce kişi cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeni ile çeşitli hastalıklara yakalanmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar çok yaygındır ve eğer dikkatli davranılmazsa ölümcül sonuçlara kadar gidebilir. Özellikle gençlerde daha fazla görülmesinin yanı sıra tedavi masrafları da oldukça yüksektir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak aslında çok kolaydır ama bulaştığı zaman bazı hastalıkların tedavisi ne yazık ki bulunmamaktadır. Ayrıca birçok cinsel yolla bulaşan hastalıklar herhangi bir belirti göstermez ve bu nedenle hastalığı bulaştırma ihtimali çok yüksektir. Aslına bakılırsa tanıdığınız ya da tanımadığınız kişi ile yaşadığınız her ilişki şüpheli ilişki olarak adlandırılır. Çünkü hastalığı taşıyan kişide belirtiler olmaması nedeni ile karşı cinse de farkında olmadan hastalığı bulaştırır. En fazla hastalıklar homoseksüel ilişki ile geçmektedir. En az hastalık ise öpüşme yolu ile geçer. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasından en önemlisi AIDS ve Hepatit hastalıklarıdır. Çünkü bu hastalıkların tedavisi bulunmaz. Ayrıca genital siğil de cinsel ilişki yaşanmasa bile temas ile kolayca bulaşabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla En Fazla Bulaşan Hastalık Çeşitleri

Üretrit: Halk arasında bel soğukluğu olarak ifade edilen, idrar kesesiyle dışarı arasında köprü görevi gören idrar yoludur. Üretrit hastalığa vücuda girer girmez en fazla 4 ile 6 hafta arasında hastada şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Ancak önceden bu hastalığa yakalanan kişilerde bu süre daha azdır. Üretradan gelen akıntılar, iç çamaşırında sarı ve yeşil renk şeklinde görülür. Ayrıca idrar yaparken de yanma, idrara sık çıkma gibi şikayetler ortaya çıkar. Bu hastalık N.Gonere adı verilen bakteri tarafından oluşmaktadır ve hastalığın tanısı akıntı incelemeye alınarak ortaya çıkar. Tanının koyulmasının ardından antibiyotikler sayesinde tedavi edilebilir ve ilişki sırasında prezervatif kullanılması önemlidir.

Genital Siğil: Bu hastalık temas haliyle bile kolayca geçebilir. HPC virüsü tarafından oluşturulur ve kadınlarda rahim ağzı kanserine bile neden olur. Genital siğil genellikle hiç belli etmeden ilerleme gösterir. Belirtileri arasında genital bölgede kabarıklık, parçalanan karnabahara benzeyen görüntüsü vardır. Çiftler daha önceki ilişkileri sırasında bu hatalığa yakalanmış olabilirler. Bu nedenle çiftler arasında en fazla tartışma yaratan hastalık çeşididir. Belirtiler oluşmaya başladığında ilaç veya cerrahi yöntem ile hastalık tedavi altına alınabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Sfilis: Genital bölgede yara şeklinde başlayan ve vücudun tamamına yayılan hastalık türüdür. Bu hastalığa yakalanan kişilerde kesinlikle AIDS taraması yapılması gerekir. Erken teşhis ile tedavi edilebilir bir hastalıktır ancak geç farkına varılırsa tedavisi mümkün olmaz.

Genital Uçuk: Bu hastalık HSV adındaki virüs tarafından meydana gelir ve tekrarlayan enfeksiyonlar arasındadır. Dudakta çıkan uçuk gibi vajina ve peniste ortaya çıkar. Ağrılı ve kaşıntılı bir süreçtir ancak her hastada belirti göstermediğinden kolay şekilde bulaşır. İlaç ile tedavi edilebilir ve tekrarlayacağı için dikkat edilmelidir.

Hepatit ve AIDS: Her iki hastalık için de günümüzde tedavisi bulunmamaktadır. En fazla cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir ve yapılan birçok araştırmaya rağmen tedavisi yolları bulunamamıştır. Şüpheli ilişki sonrasında tanı 3 ile 6 ay arasında kan testleri ile ortaya çıkar. Ancak bu iki hastalıkta yıllar boyunca belirti göstermeden vücutta kalabilir. Bu nedenle başkalarına da bulaşır. İlişkilerde prezervatif kullanımı hastalık bulaşma ihtimalini en aza indirir.

AIDS virüsü insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olur. Bağışıklık sitemine yavaşça inerek vücudu enfeksiyonlara karşı korunmasına engel olur. Bu nedenle AIDS hastalığına yakalanan kişilerin vücutları bakterilere karşı savaşamadığından ölüme neden olur.