arama

Diyet Nasıl Yapılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Buse Özbey
  • Oyla
    Loading...

Diyet Nasıl Yapılır?

Öncelikle sağlıklı bir diyet yapmak için mutlaka bir diyetisyene başvurmanız gerekiyor. Çünkü bilinçsiz şekilde yapılan diyetler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyerek ciddi problemler yaratabilir. Peki sağlıklı bir şekilde diyet nasıl yapılır? Diyet yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Diyet Nasıl Yapılır?

Aldığınız fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı, dinç vücuda sahip olmak istiyorsanız kendinize uygun doğru bir diyet programı belirlemelisiniz. Bu program dahilinde diyetinizi aksatmadan devam etmeniz en önemlisi çünkü, çoğu zaman insanlar diyet yapmaktan sıkılıyor ya da çabuk pes ediyorlar. Hızlı verilen kilolar kişilerin daha fazla kilo almasına neden olmaktadır ve aynı zamanda sağlığını tehlikeye sokmaktadır.

Fazla kilonun kontrol edilebilmesi için gıdalar ile vücudunuza almış olduğunuz enerjiyle günlük yaşantınızda harcadığınız enerjinin dengede olması gerekir. Besinler sayesinde alınan sınırlı enerji ile beraber vücudun gereksinim duyduğu besinlerin karşılanmasıdır. Sağlıklı olarak kilo verme aşamalarında bu ilke mutlaka dikkate alınması gerekir. Diyetler doktor kontrolünde yapıldığı zaman daha iyi sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı olmayan şekilde yapılan diyetler vücudun az enerji almasını sağlar ve vücudun temel ihtiyaçları olan protein, karbonhidrat, şeker, yağ gibi besin gruplarını dengeli şekilde karşılayamaz. Dolayısıyla bu durum diyet yapan kişilerin birçok sağlık sorunları ile baş başa kalmalarına sebep olur.

Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?

Diyet yapmaya karar verdiğinizde öncelikle aceleci olmayın ve bu şekilde kendinizi daha az strese sokmuş olursunuz. Çünkü stres, diyeti yarıda bırakmanızda en önemli etkendir ve girişiminiz başarısız olur. Sağlıklı kilo vermek için haftada 1 kilo verebildiğiniz yavaş ve uzun zamanlı diyetleri uygulamalısınız.

Diyet yapmaya başladığınız zamanlarda ayda 3-4 kilo verilmesi önerilirken bu oran fazla kilolu kişilerde ise 5-6 kilo olarak belirlenir. Ancak ilk başlarda hızlı kilo verirken bir süre sonra az kilo vermeye başlayacaksınız. Hatta diyet ve spor yapmanıza rağmen hiç kilo veremediğiniz anlar bile olacak. Bunun en büyük sebebi metabolizmanızdır. Metabolizmanız siz kaloriyi azalttıkça o da enerji harcamasını azaltacak ve böylece kilo vermede bazen güçlük yaşayacaksınız. Ancak bu durumu diyete başlamadan önce bilir ve bu şekilde istikrarlı olarak diyetinizi devam ettirirseniz amaçladığınız kiloya ulaşabilirsiniz. Diyet yapan kişilerin en fazla yaptığı hatalardan biri de kilo verme işlemi durmaya başlayınca diyeti yarım bırakırlar. Daha sonra hızlıca vermiş oldukları kiloları geri alırlar bu nedenle asla diyeti yarıda kesmeyin bu süreç geçicidir. Metabolizmanız zamanla daha fazla enerji harcamaya başlayacaktır.

Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Diyet Yapmanın Püf Noktaları

Uygulayacağınız diyet programlarının yağ içeriği çok önemlidir ve günlük enerjinin yaklaşık olarak %25’i olmalıdır. Yağ çeşidi de önemlidir ve diyetlerde kullanılan yağlar, tokluk hissi yarattığı için değerlidir. Yemeklerinizde tercih ettiğiniz yağların zeytinyağı, Ayçiçek yağı, mısır yağı olmasına dikkat edin. Çok yağlı besinler ve yağ çeken kızartmalardan uzak durmalısınız.

Günlük enerjinizin %50’si kadarı karbonhidrat olarak hesaplanmalı ve aşırı şekerli gıdalar, tatlılar azaltılmalı. Kuru baklagillerin tüketimi arttırılmalıdır çünkü kuru baklagiller tokluk hissi yaratır. Günlük enerjinin %15’i protein ağırlıklı olmalıdır.

Özellikle diyetlerde lif içeren gıdaların kullanımı önemlidir. Bu gıdalar sindirimi ve boşalma hızında azalma göstererek geç acıkmanızı sağlar. Ayrıca lifli gıdalar kilo vermenizde de oldukça etkilidir. Bu lifli gıdalar; meyve, kepekli ürünler, sebze ve kuru baklagillerdir. Sağlıklı kilo vermek için günde 2 litre su tüketilmesi gerekir. Abur cubur tüketimi sona erdirilmelidir. Diyet yapan kişiler günde 3-6 öğün azar azar beslenmelidir. Sık ve az beslenme gereksiz yemek yenilmesinin önüne geçer ve bir sonraki öğünde besin alımınızın azalmasını sağlar.

Yemeklerinizi haşlama, fırında ve ızgara olarak tercih edin ve çok fazla yağ tüketmeyin. Diyetlerin olmazsa olmazı egzersizlerdir ve diyet tek başına yeterli olmaz. Mutlaka günlük egzersizler de yapmalısınız.