arama

Erkek Örgü Yelek Modelleri

Erkek Örgü Yelek Modelleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Buse Özbey
  • Oyla
    Loading...

Erkek Örgü Yelek Modelleri

Kadınların örgü ürünlerine merakının olmasının yanı sıra erkekler tarafından örgü yelekler çok fazla kullanılıyor. Son zamanlarda birbirinden farklı erkek örgü yelek modelleri sayesinde takı elbiselerin altına dahi örgü yelekler tercih ediliyor. Durum böyle olunca bizde sizler için günümüzün trendi olan

Erkek örgü yelek modellerini bir araya getirdik. İşte yapımı kolay ve oldukça şık görünüm sağlayan bazı erkek örgü yelek modelleri;

Erkek Bebek için Tunus Örgü Yelek Modeli

Erkek Bebek için Tunus Örgü Yelek Modeli

Bu model 2-3 yaş erkek bebekler için idealdir. Esnek olması nedeni ile uzun bir süre rahatlıkla kullanılabilir. Tunus örgü yelek modeli toplam 2 parçadan meydana geliyor ve aynı ölçüler ile 2 parça şeklinde örerek paralel olacak biçimde dikilecek. İsterseniz Selanik, pirinç ya da yıldız modeller ile de bu modeli oluşturabilirsiniz.

2,5 numara tığ ile yaklaşık olarak 2 yumak ip kullanılıyor. İp seçimi yaparken bebekler için özel olarak üretilmiş olan bebe iplerini kullanmanızı tavsiye ederiz. İlk olarak 2 tane sıkılaştırma zinciri çekip ardından 3 tane zincir çekin. 3 ilmeği çıkarın. Sağdan ve soldan birer ilmek çoğaltarak 35 ilmeğe kadar tamamlayın. 2 tane ördükten sonra lastiğini örerek birleştirme işlemi yapıyoruz.

Erkek Çocuk Fermuarlı Yelek Modeli

Erkek Çocuk Fermuarlı Yelek Modeli

Bu model 5-6 yaş çocuklar için ideal ölçülerdir. Gerekli olan malzemeler 4 numara misina şiş ve 2,5 yumak iptir. Misina şiş, arka ve önleri birlikte örmeye olanak sağladığı için bu iş uygundur. Ancak ayrı ayrı da örmek mümkün. İlk olarak şişe 204 ilmek atarak yelek modelimize başlıyoruz. 102 ilmek arka ve 51 ilmek ön kısımları içindir. Toplam 7-8 sıra lastik ördükten hemen sonra 3 ilmek düz, 2 ilmek ters, 6 ilmek düz, 10 ilmek ters, 4 ilmek düz, 10 ilmek ters, 6 ilmek düz, 2 ters 23 ilmek düz 2 ters 6 düz 10 ters 4 düz 10 ters 6 düz 10 ters 4 düz 10 ters 23 ilmek düz 2 ters 6 düz 10 ters 4 düz 10 ters 6 düz 2 ters 3 düz şeklinde örüyoruz.

Tüm ilmekleri bu şekilde ördükten sonra ajur kısmının baklava örneğine geçiyoruz. İlk defa yapacaklar için 4 ilmeği 2 ilmek sağa ve 2 ilmek sola 8 defa ilmek içe 8 defa da dışa kaydırarak yapılıyor. Bükme işleminde olduğu gibi sağa, sola doğru ön ilmekleri diğer şişe alarak kaydırılması gereken 1 ilmeği örerek şişe alınan ilmekler daha sonrasında örülüyor.

30 cm kadar örüldükten sonra kol oyuntusunu sağlamak için ilmekleri 4+2+1 şeklinde kesip ön ve arka kısmı ayrı öreceğiz. 13-14 cm kadar ördükten sonra kol için kesilen ilmeklerden 44 ilmek kalmıştı. Yaka oyuntusunu oluşturmak için ilmekleri 6+2+2+2+2+2+2 şeklinde kesip bütün ilmekleri birleştirmelisiniz. Diğer kısımda aynı bu şekilde örülerek tamamlanacak ve arka kısma yaka oyuntusu yapılmayacak. Omuz kısımlarını dikme işlemini bitirdikten sonra yaka için gerekli olan 82 ilmeği çıkarıp lastik örün. Kol lastiği için gerekli olan 80 ilmek çıkarıp örülecek. Erkek örgü yelek modelini isterseniz fermuar yerine düğme şeklinde de yapabilirsiniz.

İşlemleri sırasıyla dikkatli olarak yapmaya özen gösterin. Örgü işlerinde yapılan hata ne yazık ki baştan başlamanıza neden oluyor. Örgü örerken de mutlaka devamlı sırayı kontrol edin. Eğer bu ölçüler sizin çocuğunuza uygun değilse, dilediğiniz gibi arttırıp azaltabilmeniz mümkün. Erkek yelek örgü modellerini çocuğunuz keyifle giyecektir.