arama

Lif Modelleri ve Yapılışı

Lif Modelleri ve Yapılışı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Buse Özbey
  • Oyla
    Loading...

Lif Modelleri ve Yapılışı

Lif modellerinin çeşitleri oldukça fazladır ve kendi zevkinize göre bir lif modeli seçerek işe başlayabilirsiniz. Her geçen gün yeni lif modelleri ve yapılışı karşımıza çıkıyor. Lif modellerini ister günlük kullanım ister çeyizlik isterseniz de hediye etmek için örebilirsiniz. Eğer ben lif öremem ya da lif örmek için hiç vaktim yok diyorsanız sakın üzülmeyin. Hazır olarak örülmüş lifler de piyasada yer alıyor. Büyüklüğüne ve desenine göre liflerin fiyatları değişiklik gösteriyor. Ancak ortalama olarak 10 TL- 35 TL arasında fiyatları bulunur. Elbette ki kullanılan ipin kalitesi, rengi, verilen emek de fiyat konusunda önemli etkendir.

Kendiniz örmeye başlarsınız lifin size maliyeti sadece ipin fiyatıdır. Lif ipleri de kalitesine göre 4-5 TL arasındadır. Kendiniz lif örerseniz daha ucuza mal edebildiğiniz gibi dilediğiniz renk ve deseni oluşturma imkânınız olur.

Lif Modelleri ve Yapılışı 1

Tığ ile Yapılan Lif Modeli

Tığ ile yapılan lif modelleri, daha sık bir görünüm kazandırır ve çoğu alanda da kullanılabilir. Şimdi sizlere tığ işi fıstık lif modeli nasıl yapılır bilgiler vereceğiz.

Tığ işi fıstık modeline 7 numara tığ ile başlıyoruz. İlk olarak 110 zincir çekip daha sonra ikinci sıra için zincir ve trabzan yapıyoruz. Toplam olarak 3 renk ile görünüm yakalayacağız. Bu renkleri sırayla kullanıp ikili fıstıklar yapın. İstediğiniz boyuta ulaştığında lifi sonlandırın. En son sıra da ikili fıstık yapıp zincir çekerek lifi tamamlayın. Son sıra kenar oyası gibi görünüm kazandıracak.

Pofuduk Lif Modeli 1

Pofuduk Lif Modeli

İlk önce 8 zincir çekerek halka oluşmasını sağlayın. Yeniden 6 zincir çekerek boyunca ilmeği uzatın ve 10 tane ilmeği toplayın. Daha sonra 7 zincir çekip 10 ilmek toplayın ve fıstığı kapatarak üstüne 6 zincir çekip pıtırcık oluşturun. Oluşturmuş olduğunuz bu pıtırcıklar ekleme yapılması için kullanılacak. Dörtlü fıstık yaparak şekilleri tamamlayın ve değişik renklerde bu şekillerden yaparak eklemeye devam edin.

Çiçekli Lif Modeli

Çiçekli Lif Modeli

5 zincir ve 5 trabzan yaparak lifi örmeye başlıyorsunuz. Ardından 3 zincirle üst sıraya geçiş yaparak 3 trabzan çekip 2 zincir yapıyoruz. En son yapılan trabzanın yanına 1 tane daha trabzan yapıp onun yanına da 2 trabzan daha örün. Böylece her sırada 2 trabzan arttırmanız gerekiyor ve 4 sıra bu şekilde devam etmelisiniz.

İlk sıra bitince çiçeği sabitleyip kalan yarısını örün. Her defa bir yaprak atlayın ve 4 yaprak yapın. Arada kalan renkler için de 3 tane fıstık yapın. Sıra 4. Kenara geldiğinde burayı toplam 8 fıstık uzunluğunda yapmayı unutmayın. Ardından yaprağı fıstık ile birleştirin ve her bir yaprak ile fıstık arasına toplamda 5 fıstık olacak ve etrafını kapatacağız.

Basit Tığ İşi Lif Modeli

Basit Tığ İşi Lif Modeli

2 zincir çekip başlayın ve 1 zincirin üzerine uzun çekerek 4 dolgu yapın. Bu şekilde fıstık oluşturun ve 2 tane örün. Ardından 1 fıstık daha yaparak ikinci sıraya geçin ve 3 fıstığı bir tığda toplayıp yıldız oluşturun. Aynı işlemi yenileyerek 4 yıldız yapın ve kafeslere geçtiğinizde 2 fıstığı 1 tığda toplayın. Aynı şekilde 4 kafes yapın ve ilk sırayı tamamlayın. İkinci sıraya bir fıstık yaparak başlayın, 2 yıldız beyaz renk yapın ve ikinci yıldızı yeşil yapın. Kalan 2 yıldızı da beyaz yapın ve ikinci sırayı tamamlayın.

İster tek renk isterseniz de renkli yapabilirsiniz. Üçüncü sıraya da fıstık yaparak başlayın ve bir yıldızı beyaz yapın. Aynı şekilde üçüncü sırayı tamamlayın ve dördüncü sıraya da fıstıkla başlayıp birinci sıranın aynısını örün. Beşinci sıraya gelince yıldız üzerine kafes, kafesin üzerine de yıldız gelmelidir.