arama

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • Oyla
    Loading...

Mutfak kültürü

Mutfak yiyeceklerin hazırlanması, sunulması, pişirilmesi, yenilmesi, saklandığı geniş bir alan olmakla birlikte eski zamanlardan bu yana ekonomik, teknolojik ve sosyokültürel açıdan gelişim aşamalarına tanık olduğumuz bir mekandır.

Sanayi devrimine kadar Yunan kültüründe mutfak, zengin halkın dışında toplanılan bir yer iken; Mezopotamya kültürlerinde yer altında tasarlanan, tavanındaki pencere sayesinde havalandırılan ve ışık alması sağlanan bir mekân olmuştur. Sanayi devrimi ile yaşanan teknolojik ilerlemeler, yapılarda yenileşmeye gidilmesi ve makineleşme, sanatsallıktan ziyade daha fazla üretim odaklı gelişme göstermiştir.

1-Mutfak araç-gereçlerinin yerleşimi

Bir mutfağın düzenini belirleyen en önemli unsur, mutfaktayken en sık kullanılan ve önemli araç-gereçlerin ulaşılabilir noktada yer almasıdır. Örneğin yiyeceklerin saklandığı buzdolabı, pişirildiği ocak ve yıkandığı evye arasındaki çalışma düzeninin başka amaçla kesilmemesi gerektiği bildirilmektedir. Araç gereçlerin kullanım sırasına ve işlevine göre yerleştirilmesi; sıklıkla sağ elini kullanan bireyler için işlev sırası soldan sağa doğru düzenlenmelidir.

 Kaynaklarda kullanıcıların rahat ve ergonomik hareket edebilmesi için araç gereçlerin soğutucudan başlayarak tezgâh, evye, tezgâh, ocak, tezgâh şeklinde yerleştirilmesi gerektiği bildirilmektedir.

2-Uygun çalışma alanı ve önemi

Uygun çalışma alanı için yeterli ışık ve uygun ergonomik şartların sağlanması gerekir. Kullanıcının ihtiyacı olan her şey yarım daire şeklinde olmalıdır. Yatay konumda dekore edilen bir çalışma yüzeyinin, ellerin ve kolların çalışma alanı için verimliliğini arttırdığı bilinmektedir.

Eller, vücuda kapalı ve düşey bir alanda, göz hizasından 25-30 cm uzaklıkta ve dirseğin dik açıyla bükülmesi ile daha rahat hareket etmektedir. Mutfakta eğer oturarak veya ayakta çalışıyorsak, olması gereken en uygun pozisyon omuz eklem yerinden elin salınmasına izin verilen pozisyondur.

3-Mutfakta uygun renk kullanımı

Günümüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz mutfaklarımızda, malzeme seçimlerimiz sahip olduğumuz mutfağın aydınlık düzeyi ve en önemlisi nasıl bir ortamda bulunmak istediğimize göre şekillenir.

Renkler insan zihni üzerinde oldukça etkilidir; örneğin turuncu, sarı ve kırmızı birçok olumlu etki bırakmaktadır. Yaratıcılığı, insan enerjisini ve iştahı arttırmaktadır. Küçük ve dar alanlı mutfaklarda açık renklerden yararlanılmaktadır. Koyu renkler hem alanı daraltmakta hem de karmaşık bir görüntü ortaya çıkararak göz yormaktadır.

Mutfak dolaplarında bej, açık vizon, beyaz renkleri bu tür küçük mutfaklarda ortamı olduğundan geniş ve ferah gösterecektir. Bunun yanında kırmızı renginin iştah arttırdığı ve enerji verdiği herkesçe bilinmektedir fakat eğer dar bir mutfağınız varsa bu renkle dekorasyon yapmak ortamı oldukça karmaşık ve boğucu göstereceğinden, küçük ev aletleri, sandalyeler veya mutfak aksesuarlarında kullanılması daha uygun olacaktır.