arama

Mutfak Tasarımında Dekorasyonun Etkisi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • Oyla
    Loading...

Mutfağın Kullanım Tarihçesi

Mutfak bir evin kalbi gibi fonksiyonel bir durumdadır. Yani evin ruhudur. Bununda bir çok sebebi vardır. Öncelikle mutfak bugünkü anlamına benzer bir anlam taşıdığı ilk dönem olan ortaçağdan beri, mutfaklar yalnızca yiyecek hazırlamada kullanılan birer oda niteliğinde değil, aynı zamanda ailenin toplandığı ve önceki dönemlerde ısınma gibi ihtiyaçlarında karşılandığı mekânlar olarak tarihsel süreci içinde olagelmiştir.

Tarihsel süreci içinde bugüne kadar gelen gelişimine de uygun olarak bir hazırlık bölümü olarak başlayan mutfak, günümüzde de yemeklerin yapıldığı, kahvelerin içildiği, misafirlerin ağırlandığı, bir işleve sahip bir alan olmuştur. Bu nedenle mutfak tasarımı göze hitap edecek bir estetik dekorasyon istemektedir.

Mutfak Tasarımında Dekorasyon

Mutfak tasarımının dekorasyonunda ilk adım yerleşimi planlamada alanı olabildiğince verimli kullanabilme yönünde olan bir tasarıma yön vermektir. Bu yerleşimin evin bireylerinin ihtiyaçlarını en iyi nasıl karşılanabileceği fikrine odaklanılması da ilk adım içerisine dahil edilebilecek bir olgudur.

Dekorasyon tasarımı yapılacak alanın ebatları en önemli etkendir. Örneğin küçük bir mutfak tasarımının dekorasyonunda en estetik yapı koridor tipi mutfak olabilir. Dekorasyon fikri tasarımı araştırmaları tasarlanacak evin mutfağına benzer alanlara hitap eden tasarımlardan ilham alınmalıdır. Mutfağın planı belirlenirken bazı ilkeler vardır. En önemli ilkesi ise çalışma üçgendir.

 Bu eski bir konsept olmasına rağmen günümüz mutfak tasarımına etki eden ve rağbet gören bir  dekorasyondur: Eviye, ocak, buzdolabı. Mutfaklar çok amaçlı kullanılan mekânlardır. Temel özelliği işlevsellik olsa da tarzları ve kişiliğinizi yansıtmalarıyla da öne çıkabilirler. Bu da ancak dekorasyonla mümkündür.

Bir mutfakta kullanılabilecek mobilya, aksesuar seçimi, donanım ve aydınlatma için tercih edilecek seçimler mutaf tasarımında özgün çizgiler yaratmaktadır. Mutfak tasarımında duvar tercihi bile dekorasyonun bir parçasını oluşturmaktadır. Geleneksel duvarlar gibi bütün mutfak duvarları günümüzde fayans değildir. Bu dekorasyon seçimlerinden kaynaklanmaktadır.

Mutfağa uygun çeşitli malzeme ve desen seçimleri ile mutfak dekorasyonu bir özgünlük kazanabilir. Modern tasarımcılar bugüne kadar birçok çeşitli materyalleri mutfak dekorasyonunda kullanmıştır. Tuğladan ahşap malzemeye kadar akla gelebilecek her türlü malzeme mutfak dekorasyonunda kullanılmaktadır. Mutfak tasarımına malzeme seçimi ile başlanmalıdır.