arama

Örgü Sepet Modelleri

Örgü Sepet Modelleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Buse Özbey
  • Oyla
    Loading...

Örgü Sepet Modelleri

Son birkaç yıldır örgü sepetlere olan ilgi önemli oranda artış gösterdi. Özellikle penye ip ile yapılan örgü sepet modelleri çok şık görüntü yakalıyor. Evinizin tüm alanlarında rahatlıkla kullanım kolaylığı sunan örgü sepetlerin yapımı da oldukça kolay.

Örgü sepetlerin içerisine mum, havlu, sabun, makyaj malzemesi ve buna benzer birçok eşyalarınızı yerleştirip güzel dekorasyonlar oluşturabilirsiniz. Örecek olduğunuz boyuna bağlı olarak sepetleri kirli çamaşır sepeti olarak da tercih edebilirsiniz. Kare, yuvarlak dikdörtgen şeklinde, dilediğiniz renk ve modelde yapılan bu sepetler sizlerin de vazgeçilmezi olacak. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda kolay örgü sepet modellerinin yapılışı hakkında bilgiler paylaşacağız.

Örgü Sepet Modelleri

Kolay Örgü Sepet Modeli

Dilediğiniz renkte penye ip ile 9 numara tığ temin ederek örmeye başlıyoruz. İlk olarak hangi boyutlarda örgü sepet öreceğinize karar verin ve penye ipin kalınlığına çok dikkat edin. Çünkü ipin kalın oluşu örgünün çabuk bitmesinde en önemli etkendir.

İlk olarak örgü sepet yapımı için 5 tane zincir çekin ve 4 köşe için üçer kez batırıp sıkı iğne yapın. Döndürerek dilediğiniz boyda olana dek taban kısmını örün. Taban bittikten sonra herhangi bir arttırma ve dolama işlemi yapılmadan örmeye devam edin. Sepetin kenar kısımları için de de arttırma ya da eksiltme yapılmadan sık örgü tekniği ile dilediğiniz kenar modelini oluşturun.

Örgü Sepet Modelleri

Yuvarlak Örgü Sepet Modeli

İster tek renk isterseniz de 3 farklı penye ip, 10 numara tığ ile sihirli halka yaparak başlıyoruz. Bir başka yöntem de 3-5 zincir çekip oluşan yuvarlağın içerisine 5 kez batıp yuvarlağı sabitliyoruz. Daha sonra zincir çekerek devam ediyoruz ve bu esnada sık iğnelerin üzerine 2’şer kez batıp sırayı bitiriyoruz. Tabanı düz olacak şekilde çoğaltmalarımızı hesaplayarak dilediğiniz boya gelinceye kadar örmeye devam ediyoruz.

İstediğiniz boyuta ulaşınca tabanı ters çevirerek yalancı sık iğneyle çevresini yapın. Bu sepetin daha dik durmasını sağlar ve yine taban kısmında örmüş olduğunuz sık iğne yöntemi ile devam ediyoruz. İdeal boyuta ulaşınca son sıranın bir öncesinde sepetin sapları için zincir çekin. Sepet saplarının boyutunu dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Yine zincirlerin içerisini sık iğne ile doldurduktan sonra en son yalancı sık iğne işlemini etrafını yapıp sepeti bitiriyoruz.

Örgü Sepet Modelleri

Tığ İşi Örgü Sepet Yapımı

Bu örgü sepet modeli için coton iplik, ölçüye uygun plastik kalıp, tığ ve çiçek tutkalı gerekiyor. Tabanı yapmak için öncelikle 8 tane zincir çekerek birleştirin ve üstüne 12 tane trabzan yapalım. Arasına 2’şer tane zincir çekip ikinci sırada yuvanın içine 2 trabzan arasına da 3 zincir diğer yuvaya da 1 trabzan yapılıp bu sırayı tamamlayın. Örgünün yuvarlak olabilmesi için 6 adet 2’li trabzan olması önemli ve kalıbın tam ölçüsü kadar taban yapılacak. İşlem sona erdikten sonra ikili yva yapmadan 2 sıra dönülüp bitirilecek.

Motif için 8 tane zincir çekip içerisine 12 tane aralarına da 2 zincir çekerek trabzan yapın. İkinci sıraya gelindiğinde yuvaların içerisine üçer tane ikili trabzan çekip hepsini birden toplayın. Aralarına altışar zincir çekin ve sırayı tamamlayın. Üçüncü sıraya gelince altışar zincir çekip batırılarak dört köşede ikili trabzan yapılıp motif tamamlanacak. Sepetin taban ölçüsü kadar motif yapılır ve birbirine eklemesi tamamlanır. Taban ile zincir çekerek birleştirin ve sepetin üst kısmına oya yapın. Tutkalı ayrı bir kapta hazırlayın ve koyu olmasına özen gösterin. Tutkalın içine sepeti batırın ve kalıba yerleştirin. Kuruyana kadar beklettikten sonra kalıptan çıkarın ve bir süre daha bekleyin. Sepetiniz kullanıma hazır.