arama

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Buse Özbey
 • Oyla
  Loading...

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri

Psikoloji, kişilerin ruh halini inceleyip herhangi bir hastalık saptandığı zaman tedavi eden bilim dalı olarak ifade edilir. Beden sağlığımız için zararlı olan her şeyden uzak durduğumuz gibi ruh sağlığımız için zararlı olan şeylerden de uzak durmamız gerekir.

Ruh sağlığı, vücudumuzun diğer organlarında olduğu gibi hastalıkları direkt olarak teşhis edilemez. Bu nedenle kişiler önce kendilerini sorgulamalı ve kendilerini gözlemlemelidir. Özellikle etrafınızdaki kişilerin sizin hakkınızdaki gözlemleri, fikirleri ruh sağlığımız için nasıl bir tavır sergilememiz gerektiği konusunda bizlere ipucu verebilir.

Sadece yetişkin kişilerin değil çocukların da bazı psikolojik sorunları olur. Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri ailesi tarafından kolaylıkla saptanabilir. Psikoloji bozukluğu sebebi ile ne yazık ki toplumda bir ön yargı vardır. Bu yüzden birçok kişi bu rahatsızlığını dile getirmekten çekinir. Ancak farkına varılan bozuk psikoloji, çok geç kalmadan tedavi edilebilir bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi psikolojik hastalıklarda da erken tanı önemlidir ve geç tedavi bazı durumlarda büyük sorunlar doğmasına neden olur.

Psikolojik rahatsızlığı olan kişiler bu durumu hem kendileri hem de çevresi tespit edebilir. Peki psikolojisi bozuk olan kişiler nasıl anlaşılır?

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri

Psikolojisi Bozuk Çocukların Gösterdiği Davranışlar

Psikolojisi bozuk olan kişilerin göstermiş oldukları duygusal hareketler, davranışları, konuşurken sarf ettiği cümleler bulunduğu durumu kolayca ortaya çıkarır. Aileler, çocuğumun psikolojisi bozuk demeden önce çocuklarını belirli bir süre gözlem altına almalıdır. Gözlemlerin ardından çocuğuna yardımcı olmalı ve çocuklarının gösterdiği bazı tavırlar karşısında ne yapılması gerektiğini bilmelidirler. Peki psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri nelerdir?

 • Şiddet Eğiliminde Bulunurlar: Çocuklar, kendilerine ailelerini rol model alır. Ebeveynlerin aile ortamında sergiledikleri davranışları çok önemlidir ve çocukların karakterlerinin oluşmasına büyük rol oynar. Aile içi şiddet yaşanıyor ve çocuğunuz da şiddete yönelik tavırlar sergiliyorsa ailenizin davranışlarını gözden geçirmenizde fayda vardır. Şiddetin her yönü tehlikeli ve doğru bir davranış değildir. Ancak aile içinde şiddet yok ama çocuğunuz şiddete yönelik tavırlar gösteriyorsa bunu çevrenizde onu şiddete neyin ittiğini öğrenmelisiniz. Gerekirse çocuğunuzu bu çevreden uzak tutmaya çalışmalısınız. Fakat çocuğunuzun şiddet tavırları her geçen gün artıyor ve herhangi bir düzelme göstermiyorsa mutlaka bir psikolojik destek alınması gerekir.
 • Nedensiz Duygu Değişimleri: Kişilerin yaşadıkları olaylar karşısında ya da olayı hissetme şekilleri ile bağlantılıdır. Normal insanların olaylar karşısında herhangi bir şey hissetmemelerine karşılık psikolojisi normal olmayan kişilerin ani yükselmelerine, yıkımlarına, ağlama nöbetlerine ya da büyük sevinçlere sebep olabilmektedir. Ancak bu gibi durumlar çocuklarda ergenlik dönemlerinde de sık karşılaşılır. Dolayısıyla yaşanılan durumun hormonal değişimlerden mi yoksa psikolojik sorunlardan mı kaynaklandığı saptamak önemlidir. Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri eğer küçük yaşlardan itibaren kontrol altına alınmazsa ileriki zamanlar için çok tehlikeli bir durum oluşturabilir.

Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri

 • Çocuğun Uzlaşmaması: Bu durumun genellikle ergenlik döneminde çok sık görülmesi normaldir. Ancak uzun süre devam etmesi ya da her konuda aynı tavırları sergilemesi önemli davranış bozuklukları meydana getirebilir. Bu gibi zamanlarda ilk olarak yapmanız gereken şey çocuğunuzla karşılıklı olarak konuşmanızdır. Davranışlarını kontrol altına alamıyor, farkında olmadan yapıyorsa durum ciddidir. Hemen tedbir alınması gerekir.
 • Mutlu Olamamak: Çocuklarda en sık görülen doyumsuzluk olarak dile getirilen, hiçbir şeyden mutlu olmama durumudur. Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri arasında en yaygın olanı mutlu olamamaktır. Küçük yaşlardan itibaren bu durum sonuca ulaşmazsa yetişkinlikte önemli problemler yaratır. Mutlu olamama sorunu giderek çocuklarda depresyon yaşamalarına neden olur. Bu durumu yaşayan çocuklarda ailelere büyük sorumluluk düşmektedir. Çocuğun süreci yenmesine kadar aileler desteklerini asla esirgememesi gerekir.