arama

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Buse Özbey
 • Oyla
  Loading...

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

Safra kesesi iltihabının bir diğer adı da akut kolesistit olarak ifade edilir. Çoğunlukla safra taşları kistik kanalı tıkadıkları anda belli olmaya başlar. Safra kesesi taşları ise, safra kesesinde oluşur ve çoğu zaman kolesterol sebebi ile oluşur. Safra kesesi taşları kişilerde çok yaygın olarak görülür ve sağlık bakımından herhangi bir problem meydana getirmez. Fakat kişilerin hissettiği şiddetli ağrı bazen safra kesesi iltihabı belirtileri arasında olabilir. Safra kesesi iltihapları mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır ve genelde antibiyotikle, dinlenmeyle ve intravenöz sıvılar ile tedavi edilebilir.

Safra kesesi iltihabı belirtileri arasında en çok bilinen etki karnın sağ üst tarafında meydana gelen şiddeti yüksek ağrılardır. Bu ağrı, sağ omuza kadar yayılma gösterir ve ağrının hissedildiği yer çok hassastır. Hatta kişiler nefes alıp verirken bile ağrının şiddetinde artmalar oluşur. Karın ağrılarının tam tersine safra kesesi ağrısı kalıcıdır. Normal ağrılar gibi birkaç saat içerisinde yavaşlamaz.

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

En Çok Bilinen Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

 • Terleme
 • Ateş
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Mide bulantısı
 • Cildin ya da göz beyazının sararması
 • İştah azalması

Eğer aniden çok şiddetli karın ağrıları yaşıyorsanız ve birkaç saatten fazla devam eden ateş, sarılık gibi belirtiler de yaşanıyorsa mutlaka hemen bir doktora gitmeniz gerekir. Safra kesesi iltihapları hafife alınacak bir durum değildir ve eğer tedavi edilmezse istenmeyen durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Safra Kesesi İltihabı Neden Oluyor?

Safra kesesi iltihapları 2 ana grupta incelenir. Bunlar;

Kalkerli Kolesistit

En fazla görülen ve hafif olarak atlatılan safra kesesi iltihabı çeşididir. Kalkerli kolesistit, safra kesesine açılan kanalın safra kesesi taşı ya da safta kesesi çamuru ile tıkanması sonucu oluşur. Bu tıkanma sonrasında safra birikimi yaşanır ve içerisindeki basınç çoğalarak iltihaplanma meydana gelmesini sağlar.

Akasküler Kolesistit

Görülme ihtimali daha azdır ve genelde ciddi bir safra kesesi iltihabı çeşididir. Hatta kişilerin safra kesesine zarar verir ve enfeksiyon ya da yaralanma nedeni ile oluşur.

Ameliyat esnasında akasküler kolesistit safra kesenin yanlışlık zarar görmesi, yanıklar, ciddi yaralanmalar, yetersiz beslenme, kan zehirlenmesi ya da AIDS nedeniyle gelişim gösterebilir.

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

Safra Kesesi İltihabı Tedavi Altına Alınmazsa Hangi Durumlar Ortaya Çıkar?

Eğer safra kesesi iltihapları tedavi edilmezse çok ciddi komplikasyonların oluşmasına neden olabilir. Safra kesesi iltihabı vücuda yayılır ve hayatınızı tehdit edebilir. Bu gibi durumlar karşısında acil ameliyat olmanız gerekir. Safra kesesi iltihabı belirtileri arasından birinin sizde olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanızda fayda vardır. İlerleyen safra kesesi iltihapları ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Safra Kesesi İltihabı Teşhisi Nasıl Konulur?

Şayet çok ciddi oranda karın ağrısı yaşamıyorsanız, doktorunuz büyük bir ihtimalle size bir test uygulayacaktır. Doktorunuz bu test ile karın bölgenize bastırdığı anda nefes alıp vermenizi talep edecektir. Safra kesesi, nefes alma işleminde aşağıya doğru hareket etmektedir. Eğer safra kesesi iltihabınız bulunuyorsa doktorunuz safra kesenize dokunduğu anda büyük bir ağrı yaşarsınız.

Ancak semptomlarınız akut kolesistit olduğunu işaret ediyorsa burada doktorunuz daha ileri bir test ve tedavi yöntemi uygular. Peki safra kesesi tanısı için hastanede hangi testler uygulanır;

Ultrason Taraması: safra kesesi taşlarının ya da diğer sorunların teşhis edilmesi için karın bölgesine uygulanan yöntemdir.

Kan Testleri: iltihap belirtilerini kontrol etmek amacı ile yapılır.

Diğer Taramalar: Tomografi, MRI ve röntgen

Her hastalıkta olduğu gibi safra kesesi iltihaplarında da en teşhis çok önemlidir ve hastalıktan bir an önce kurtulmanızı sağlar.

https://www.youtube.com/watch?v=ay6pp7ffymA