arama

Şevketi Bostan Tarifi

Şevketi Bostan Tarifi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Buse Özbey
  • Oyla
    Loading...

Şevketi Bostan Tarifi

Genellikle Ege Bölgesi’nde sıklıkla tüketilen dikenli bir bitki olan şevketi bostan farklı yörelere göre süt dikeni, akkız, sarıcakız, kenger, şevket otu, şevket otu gibi isimler ile adlandırılır. Tarlalarda, kırlarda, bahçelerde yabani ot olarak yetişir.

Şevketi bostan bitkisi, pazarlarda dikeninden ayrılmış olarak satışı yapılır. Eğer dikenleri ayıklanmamış alırsanız bir eldiven yardımı ile temizlemenizi tavsiye ederiz. Şevketi bostan bitkisinin birçok kullanım alanı mevcuttur. Bitkinin köklerinden sakız, meyvelerinden kahve ve taze yapraklarından yemek yapılır. Pişirmeden önce bol su ile yıkayın.

Şevketi Bostan Tarifi

Şevketi Bostan Pişirme Yöntemi

Şevketi bostan ile çeşitli yemekler yapılabilir. Örneğin etli- zeytinyağlı yemeği, haşlanarak salatası tercih edilir. Bitkinin haşlama suyu çok yararlı olması nedeni ile çorbalarda sık kullanılır. Şevketi bostan salatası yapabilmek için bitkiyi 25 dakika kadar yumuşayana dek pişirin. Suyun rengi koyulaşmaya başlayınca şeker ve tuz ilave edin. Süzerek ılıdığında limon, zeytinyağı ya da sarımsaklı sos ile tüketebilirsiniz.

Şevketi Bostan Tarifi

Şevketi Bostanın Faydaları

Şevketi bostan bitkisinin kök ile toprak üstü tarafı idrar söktürücü ve taş düşürücü özelliği bulunur. Birçok ilaç yapımında da kullanılan bitki, sindirim ile safra salgılarının çoğalmasını sağlar. Bağırsaklarda bulunan gazı söktürücü özelliği en çok bilinen yararları arasındadır. Ayrıca doku, damar büzücü özelliğinin bulunması nedeni ile kanamaların durmasında etkilidir. İshal ve hemoroit hastalığında çok yaygın kullanılır. Yaraları temizler ve iyileştirir.