arama

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Buse Özbey
  • Oyla
    Loading...

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri

Boğazdan başlayıp mideye kadar giden ve içi boş tüp şeklinde olan yemek borusunda oluşan ciddi bir hastalıktır. Yemek borusu kanseri kişilerin hayatını olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra bazı yemek sorunlarının da ortaya çıkmasını sağlar. Peki yemek borusu kanseri belirtileri nelerdir? Yemek borusu kanserinin tedavi yöntemleri nelerdir?

Yemek Borusu Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında yemek borusu kanseri olarak ifade edilen bu kanser türünün tıptaki karşılığı özofagus olarak yer alır. Sindirim kanalının boğazı mideye bağlayan parçadır ve yemek borusu kanseri, çoğunlukla borunun zarlarında yer alan hücrelerden başlayarak oluşur. Yemek borusu kanseri yiyecekleri yerken zorluk yaşamanızı sağlar ve doğru beslenmenizi engeller.

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri

Yapılan bazı araştırmalar doğrultusunda yemek borusu kanseri ile genetik faktörler arasında herhangi bir bağ yoktur. Ancak bu kanser çeşidi genelde Asyalılar ile Afrika kökenli milletlerin beslenmesi, iklim şartları gibi unsurlar nedeniyle buralarda daha çok görülmektedir. Erkeklere oranla bu kanser türü daha çok kadınlarda meydana gelir.

Yemek borusunun alt tarafında ana sindirim sistemi organları ile mideye yakın olarak bilinir. Yemek borusu kanseri belirtileri bazı kişilerde ilk başlarda fazla ortaya çıkmamasından dolayı yavaş şekilde gelişir. Belli bir zaman sonra kanser hasar oluşturacak boyuta oluşur ve şiddetini arttırır. Genellikle yemek borusu kanseri son aşamaya gelinceye kadar çok fazla belirti göstermez. Bu hastalığın sinsi olarak ilerlediğini söyleyebiliriz.

Yemek borusu kanserinde yer alan birçok hücre nedeni ile kanserin hangi hücreye dayandığına bağlı olarak yemek borusu kanseri çeşitli gruplara ayrılır. Bunlar; Skuamöz hücreli karsinoma ile Adenokarsinoma’dır ve bunlar daha yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak melanom, lenfoma, sarkom ve koryokarsinoma gibi az görülen türleri de bulunur.

Yemek Borusu Kanserinde Yapılan Testler Nelerdir?

Yemek borusu kanseri belirtileri çok önemlidir. Belirtiler doğrultusunda gerçekleştirilen bazı yöntemler ile yemek borusu kanseri tespit edilir. Ön tarama testi olarak kan testi yapılır ve herhangi bir yemek borusu kanser belirtileri çıkarsa sonraki aşamaya geçilir. Baryum tutma testi iç organların ayrıntılı incelemesi olarak bilinir. Bunun yanı sıra bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans taraması ve pozitron emisyon tomografisi uygulanır. Doktorlar gerekli gördüklerinde üst endoskopi de isteyebilir.

Yemek Borusu Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Yapılan birçok araştırmaya rağmen uzmanlar tarafından yemek borusu kanserinin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Kanserler, kişilerin DNA’sında mutasyonların gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkar ve bu mutasyonlar zaman içerisinde büyümeye başlar. Bu hücreler büyüdükçe de tümörler meydana gelir.

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Genellikle yemek borusu kanseri belirtileri hastalık orta evrede olunca kendini göstermeye başlar. Ancak ilk belirtiler arasında yutma zorluğu ile seyreden disfaji olarak adlandırılır. Özellikle hastalar katı ya da sıvı fark etmez yutma güçlüğü yaşar ve bazen yemek tüketilmese de göğüs ağrıları yaşanır. Yemek borusu kanseri belirtileri arasında hızlı kilo verme, tekrarlayan göğüs ağrıları, boğazda basınç, yeme sırasında boğazda hissedilen yanma gibi semptomlar bulunur. Aşırı yorgunluk, mide ekşimesi, gıdaları tüketirken boğulma hissi, hazımsızlık, aşırı öksürük gibi durumlarda da yemek borusu kanseri belirtileri arasındadır.

Yemek Borusu Kanseri Tedavisi Nedir?

Boğazda veya yemek borusunda ufak kötü huylu olmayan tümörler için ameliyat yöntemi uygulanabilir. Yemek borusu kanserinin ilk evrelerinde endoskopik tedavi yöntemleri tercih edilir. Birçok doktor yemek borusu kanserini aşamalı olarak tedavi altına alır. Kanserin bazı evrelerinde tedaviye yardımcı olabilmek için ilaçlar tavsiye edilir ve alternatif terapiler ile hastalık desteklenir.